Народ наш је познат по мудрим приповеткама којима је вековима описао стање и појаве у друштву и на тај начин усмено забележио и сачувао оно што су се Турци, потурице, посрбице и остали слични трудили да сакрију. Стога ћемо се и ми потрудити да усмена казивања на папир туримо и тако од заборава сачувамо.
,,У давна прадавна времена у једној чаршији живљаше неки народ. Ту је било свијега и свачега а међ њима разнијех ликова. Један од њих игром прилика промијени вјеру и остаде кад његови далеко побјегоше. Као жал за временима тим кад су зулум народу српском чинили он на шупљој глави бркове остави, да га на та времена сјете. Временом а и разнијем другима стварима се послужи и докопа џандарскога посла где би мого своју потребу да бије и кињи народ по закону чинио. Дуго дуго он је народу зулуме чинио и нико до њега тада срећнији био није. Нема веће среће ајвану него кад некога на муке туре и у тамници костије ломе. Толико се осилила багра да и своје џандаре на сред чаршије шамарао. Нико га волио и ценио није али је народ од њега зазирао. Подмукло је пашче било и разније подметања чинило, како би се светило свима који пред њим главу не подвијаше а такијех је навијек било.
Колико је народ и оне под њим малтретирао још је већи слуга према онијема изнад себе био. Волео је много да исприча понијешто горе што би некоме зла нанијело а њега на лествици подигло. Дуго они исти као он из Стамбола њега позивљаше и за стање у касаби питаше. Сада млади такије певаљкама зову . Таки ни као доушници регистровани нијесу. Улизица моћнима увијек је био а тек кад у варош неко од онијех већих дође, мерак му је био са такијем у друштву бити и кахву попити, неби ли себе тако бар мало пред другима подиго. Но брзо га оцјенише кад од народа гласове чуше. Кажу од тад и голубови његову близину избјегавају.
Волио је он и по женама ходити но јадан није знао и о томе у народу приче још круже. Од оније кад је кочијама пијан слијетио са пута па кривицу и штету на другога џандара свалио до оне још чувеније да је некаквије женетине из суседне касабе довео но га оне јаднога напише и полуголог и пијаног оставише а кочије му по сред оближње вароши оставише. Послужи га срећа па у једну механу са течнијем именом неки човијек много такијех из далека доведе и за пере нудише. Великије среће би за њега, све то он вешто од закона сакри и онима горе не јављаше ништа а за узврат газда од механе мораше му једну по једну изводити на разнија места, обићно на раскрсницу мало испод механе. Није било гледно да се он у механи појављује и са осталима на спратове пење. Требало је морал одржати, на народу ћеиф терати и за то дукате узимати. Ниђе лепше за оваки олош нема.
Време пролазило па неки видеше и њега отераше, но се рђа некијем чудом врати али не смиједе више зулум народу чинити и због тога му проста душа и дан данас пати. То некако потребом за дукатима прикрива а како би волео да се ,,турско“ време врати. Само на неки дан да се врати да му место врате и кључеве тамнице даду. Колико би се он само костију наломио онијема који га никада за црвљиву шљиву ј…. нису и многија онијема који му у очи рекоше каки је шљам и олош . Ма само неки дан да их он везане поломи јер овако олош људски на пут им не смије стати…“
Наставиће се
Народна приповетка Зулумћар 1 део
Куршумлија без цензуре
1 коментар
E deco, deco…
To kao nekad u Topličku Noć. Neke moje kolege nisu imale m… da se penju na sprat isto. I isto im izvodili žene na krivinu tamo malo dalje od kafane. Neverovatno kako se jajare kroz vekove ne menjaju.