Тренутна цена нафтних деривата на пумпама у Србији достигла је историјски максимум. Литар Евродизела кошта и до 165 динара или 1,37 евра, док је цена бензина МБ 95 око 156 динара по литру или 1,31 евра.
Продавци овако драстично високу цену деривата правдају скоком цене деривата на светској берзи и јачањем курса долара, али цена барела нафте и даље је драстично испод максимума из 2012.године.
Зашто је цена нафте у Србији толико висока?
1. Државне акцизе на литар горива иду и до 60% од укупне цене
2. У марту је држава подигла акцизе за још 2 динара по литру
3. Држава није спремна да се одрекне дела акцизе и стабилизује цене на тржишту
Поредећи цене деривата у Европи и региону у односу на просечну зараду долази се до невероватног закључка: Срби плаћају најскупље гориво у Европи!!! Узели смо у обзир да је просечна, реална, зарада у Србији 300 евра или 35.700 динара.
Зато смо направили табеларни приказ просечне зараде у европским земљама и цену деривата на њиховом тржишту.
Ове чињенице иду у прилог нашој тврдњи да плаћамо најскупље гориво у Европи. Становници Луксембурга, који имају 10 пута веће зараде од Срба, плаћају око 36.5 динара јефтиније гориво од нас. Луксембуржанин за просечну плату може купити 2770 литара горива, док просечан Србин за плату може купити 217 литара горива. Ово довољно говори где је наш стандард у односу на европски, ово говори о државном монополу кроз који се из наших џепова извлачи огроман новац кроз акцизе јер посрнула привреда не може да напуни буџет. Овако високе цене деривата утичу на повећање инфлације, поскупљења хране, превоза и свих услуга. Од јуна 2017. до јуна 2018. године цена нафтних деривата на нашим пумпама је скочила за око 20 динара по литру. Овакав темпо раста цена погубан је и за пољопривредне произвођаче јер су наши пољопривредници једини у Европи којима држава не враћа цену акцизе на дизел гориво и због тога наша пољопривреда не може бити конкурентна на тржишту. Колико је ситуација поражавајућа говори податак да су потребна 2 кг Српске малине за 1 литар дизел горива. Пољопривредници су са те стране на великом губитку јер су цене њихових производа на тржишту све ниже (као малине на пример), док су трошкови производње драстично порасли, па се уместо профита прави губитак и тиме уништава и последња одбрана Србије, српско село.
За петак 8.јун 2018.године широм Србије заказани су протести због неиздрживо високе цене горива. Надамо се да је и код грађана Куршумлије прорадила свест и да ће се и они одазвати овој акцији и у петак 8.јуна у 17 сати своје аутомобиле у знак протеста зауставити у центру града.
foto:beograduzivo
1 коментар
Hajmo Kursumlicani podrzimo protest. Podrzimo sutra i malinare, dogorelo je do nokata.