Откривамо комбинације у Топлици, да се више не понове! Прескуп кредит утрошен изгледа за куповину магле?
Дана 11.11.2010. године директор тадашњег КЈП „Градски водовод“ Прокупље Радослав Миленковић закључио је уговор о дугорочном кредиту са „KBC Bankа“ A.D. Beograd. Предмет овог уговора је дугорочни кредит у износу од 50.000.000,00 динара са роком отплате 11.11.2020. године и каматом од 45.744.989,55 динара, тј. за 50.000.000,00 динара треба вратити скоро дупло више новца.
Да би кредит био одобрен КЈП „Градски водовод“ Прокупље је предходно морало банци да достави инструменте обезбеђења кредита у виду бланко соло меница и овлашћења као и решење о упису хипотеке у корист „KBC Bankа“ A.D. Beograd на зградама филтер станице „Бресница“ површине 413 м2 као и на свим машинама и техничкој опреми филтер станице у шта спадају: таложник – коагулатор, опрема за дозирање хемикалија, филтер поља, опрема за дезинфекцију воде, резервоар чисте воде, хидрофорска постројења и лабораторијска опрема. Дакле, заложено је срце водосистема општине Прокупље јер се 70% грађана општине Прокупље снабдева пијаћом водом из водосистема Бресница стим да свака кап воде пре пуштатања у водоводну мрежу прво мора да буде прерађена у постројењу које је предмет хипотеке.
Ако се кредит не би уредно сервисирао банка би могла да активира сва средства обезбеђења и једнострано раскине уговор тако да би КЈП „Градски водовод“ Прокупље остало без филтер станице а самим тим и 70 % грађана општине Прокупље без воде. Дана 10.08.2013. године КЈП „Градски водовод“ Прокупље обавештено је од стране SOCIETE GENERALE BANKE SRBIJE да је извршено уступање потраживања из предметног уговотра о кредиту од стране „KBC Bankа“ A.D. Beograd.
Према плану амортизације кредита SOCIETE GENERALE BANKЕ, до данашњег дана кредит је уредно сервисиран .
Намеће се питање на шта је толики новац утрошен? Каква је то нова опрема купљена да се унапреди пословање? Да ли је новац уложен у одржавање водоводне и канализационе мреже? Ништа изгледа од тога на жалост није урађено, а да несрећа буде већа новац од кредита је једним делом утрошен за отпремнине радницима који се нису слагали са политиком коју је водио тадашњи директор Радослав Миленковић па су због тога били отпуштени из предузећа. Како су поменути радници циљано и насилно а не из објективних и правно ваљаних разлога отпуштени они су заштиту својих права потражили пред надлежним судским органима. Суд је донео пресуде у њихову корист тако да су враћени на посао а предузеће је морало да исплати судске и адвокатске трошкове и накнаде радницима са каматом. Дакле, дупла штета по предузеће због непромишљених потеза руководиоца.
Новац од кредита је употребљен за ко зна шта све али није употребљен за исплату пореза и доприноса радницима, није употребљен за исплату превоза радницима за долазак и одлазак са рада у складу са законом, није употребљен за исплату вишемилионских дугова према Републичкој дирекцији за воде и ЕПС-у, није употребљен за модернизацију опреме и водоводне мреже тако да грађани виших зона у граду још увек памте те несрећне године када нису имали уредно водоснабдевање током целог лета.
Није заборављено никоме ништа и неће……
Куршумлија без цензуре
1 коментар
I šta sada ? To se znalo i tada , a oni koji su došli posle , ništa nisu preduzeli niti su ikoga krivično gonili niti je neko osudjen . A zar vi mislite da je taj direktor sam to radio i da su pare ostale u preduzeću ? Da je on uhapšen , po vertikali bi se došlo i do tadašnjeg predsednika opštinskog odbora DS , pa okružnog , pa kordinatora i sve i Svja u gradu jovanovića , a i do onog suntanovca … To isto bi se desilo i da je procesuiran direktor ekološkog preduzeća Goran Mrdaković, A u vezi deponije , gde su pare uplaćena , a nikada stigle , jer bi on propevao , a trag bi vodio do sve u svja u gradu jovanovića , a dalje i do suntanovca , petrovića i ko zna kog a još…