Ани Брнабић, председници Владе Републике Србије и Зорани Михајловић, министарки рударства и енергетике и посланицима у Европском парламенту.
Текст петиције
Позивамо вас да забраните рударске пројекте и прераду метала у долини Јадра у Србији. Посебно захтевамо да откажете предложени рудник литијума Рио Тинто у Лозници. Захтевамо да заштитите биодиверзитет, плодно тло, пољопривредна села и богата културна подручја.
Петицију можете потписати на линку испод:
https://you.wemove.eu/campaigns/stop-rio-tinto-mine?fbclid=IwAR3iPO266WJ3WuMRnYhzCo7we6kmPSVI9g2sow60QcxLFofmsjsw0fRCQS0
Зашто је ово битно?
Најплоднија земља Србије налази се у прелепој долини Јадра. Мали породични пољопривредници узгајају малине и шљиве, баве се пчеларством и сточарством оваца и коза. Долина се граничи са планинама, окружена је водом и дом је хиљадама одрживих вишегенерацијских фарми. Али уместо да га заштити, Влада Србије је одобрила пројекат са мултинационалном рударском корпорацијом Рио Тинто, за експлоатацију „јадарита“, руде литијума у долини. [1] Влада и компанија су игнорисали научнике и стручњаке за рударство који оштро саветују против рудника и прете да нанесу непоправљиву штету води, земљишту, ваздуху и њеним људима. Игнорисани су локални грађани, који не желе да се одрекну свог одрживог пољопривредног земљишта које је генерацијама у њиховим породицама. [2]
Одбијамо да Влада у наше име уништи долину Јадра. Одбацујемо тровање извора воде. Процес одвајања хемијски стабилног литијума из руде јадарита подразумева употребу концентроване сумпорне киселине. Процес би се одвијао на 20 километара од Дрине и користио би 300 кубних метара воде на сат времена, док би се хемијски пречишћена вода враћала у реку Јадар. Изливање неизбежно загађене воде, као и подземних вода које садрже арсен, живу и олово, загадиле би читаве речне сливове и наставиле свој пут преко Јадра до Дрине и Саве, загађујући не само Србију већ и изворишта других земаља. Одбацујемо загађење ваздуха. Третман горе наведеним (и додатним) агресивним киселинама производи токсичне гасове који се могу ширити у радијусу од преко десет километара и који ће кородирати кожу и плућа људи и животиња.
Одбацујемо угроженост становништва око долине Јадра у интересу мултинационалног корпоративног профита. Рио Тинто је обећао 700 нових радних места, али је заборавио да помене да ће 19.000 људи бити расељено или озбиљно погођено. Рио Тинто је 2020. уништио 45.000 година стару свету пећину аустралијских Абориџина. [3] Компанија и њени представници су више пута осуђивани за превару и плаћени милијарде долара одштете [4] и казне за незаконито уништавање земљишта, али настављају да пустоше и уништавају природну средину широм света. Компанија је оптужена за учешће у ратним злочинима у Папуи Новој Гвинеји [5], где је због присуства њихове мине избио десетогодишњи грађански рат.
Ова петиција је само један од првих корака у борби против овог рудника, у којем стојимо иза Устава Србије и становника долине Јадра, као и свих грађана Републике Србије који трпе катастрофалне последице. овог еколошки катастрофалног пројекта. До данас нисмо видели анализу јавног интереса за овај подухват, анализу која је законодавни мандат у реализацији оваквог пројекта.
Грађани Србије имају право на чист ваздух, чисту воду и здраве услове живота. Зауставите прљави рудник литијума Рио Тинта и заштитите људе, наше наслеђе, нашу животну средину и реке долине Јадра. Удружени можемо да сачувамо животну средину.
Куршумлија без цензуре