Осећам неку потребу да због погинулих другова и нечег ,,изнутра „, напишем шта се догодило тог 24 марта, и како сам ја то доживео.
Куршумлија, мобилизација у току. Старешина у 354 бригади, дужност заменик начелника безбедности. Мобилисали смо део јединице, 1. вод моје чете војне полиције.( Зоки, Мишко, Красић, Аца, Миле, ….) Са п.пук Милићем из 3. армије радим у подземном склоништу 3 армије. Спремамо се да вечерамо. Ваздушна опасност, после ћемо. Након престанка сирена одлазим да обиђем моје војне полицајце, који су у склоништу од ферт гредица ,,код сена“. У склоништу сам са мојим борцима кад почињу да падају томахавке, иако у том тренутки то не знамо. Полазим са два борца да видим о чему се ради, остале остављам у склоништу. Самном полазе резервисти пор. Александар Савић и војник Милош Радовановић – Мишко.
На самом излазу из ауто парка потмули звук авиона, шиштање авио бомби, и тишина. Знам падају на нас. Гурам ову двојицу, и сам се бацам на земљу. Не стижем до земље, бомба је бржа, баца ме неколико метара, ударам главом у стабло бора. Остајем свестан, лежим на леђима. Светлост експлозије потпуно осветљава небо. Секунде трају као минути, нема страха, гледам, и чекам да видим дали ће покидано стабло бора пасти на мој стомак, не покушавам да се склоним. И није, пада неколико центиметара даље.
Бомбе падају, покушавам да се вратим у склониште. Ускачем у кратер на самој раскрсници, који је и данас ту попуњен земљом. Милош иде замном. То нас спасава, јер следећа бомба погађа магацин на неколико метара од нас. Настављамо ка склоништу. Опет бомба, бласт експлозије ме баца преко високе ограде са бодљикавом жицом према Марковићу. Већ почињем да их псујем, као да само мене траже и јуре . Настављам даље, опет фијук бомбе, и тишина. Бацам се у вододерину, и нешто тешко ме удара у леђа, прекрива ме земља. Следеће мисли ми пролазе кроз главу. Погинух. Значи то је то. Нисам ни први, ни последњи. Даће бог да ми Александра ( 7 година) и Божидар ( 5 ) преживе рат. Брат Златан диверзант у 52 ИДЧ на албанској граници, деце нема, преживеће ваљда.
Нисам веровао да ћу погинути, нико од наших није. А били су у сваком рату и свим устанцима, прошли Албанију, ваљда нека судбина. Остајем без ваздуха. Како? Шта ће мртвом ваздух. Нешто се помера и некако израњам из земље, и удишем. Поново међу живима. Невероватан осећај.То тешко, што ме је ударило у леђа није био гелер, био је наш Мишко. Како ми рече ,,Шефе ја за тобом увек и свугде“. Шалили су се са нама касније Тито имао Лукса а ја Мишка. Отресамо земљу, колико толико, и долазимо до склоништа. Већина остале војске је већ напустила касарну, чује се неко напољу, како каже да је погођено склониште и да има мртвих и рањених.
После неколико минута наређујем да пар њих да крену самном, а осталима наређујем да се изместе на једну локацију поред касарне и чекају даља наређења. Мом резервисти Милету Ђорђевићу са мобилисаним транспортером наређујем да превози рањенике до болнице, а ја са осталима помажем на извлачењу рањеника, и мртвих из склоништа, које је дубоко под земљом. Неколико томахавки је пало једна за другом, и пробијено је неколико метара армираног бетона. Покидане инсталације од грејања из којих иде вода, и они живи ће се подавити, ако не делујемо брзо.
Извлачимо п.пук. Милића рањеног, и остале мртве и рањене, црне од гарежи и бласта. Размишљам, спасило ме је то што сам отишао да обиђем моје борце, и ја бих био у склоништу. Санитетима и приватним возилима шаљемо их у болницу. Морам рећи да је један који је сам дошао, и својим колима превозио рањене био Гаре, власник хотела у Пролому, свака му част. Након тога стиже наређење од команде обезбедити касарну а остатак да напустити касарну, збор у 07.00. Наређено, урађено.
Повлачим људе поред школе Д. Павловић у улаз у подрум, испод једне настрешнице, ако буду касетне да више људи сачувам. Већ не могу више сам да ходам, помажу ми. Позивају нас и одлазимо у кућу преко пута, у подрум. Кућа др. Ивића. Ту ми дају неке таблете, и чај који и сад памтим. Хоће да ме воде у болницу, одбијам. Јављам се телефоном мојима у Спанце. Не верују да сам ја. Јавили су им да је неко видео како гинем од бомбе. Једва их убедих да сам ја. Идемо у Јовин стан, да се пресвучем, цео сам у блату и земљи, хладно. Сећам се да нисам могао сам ни до купатила. На једну ногу не могу да стојим, а друга плава од подлива. Сутра се рат наставио. Она два човека који су летели са мном од бомби умрли су у међувремену. Млади, од срца, или од бомби. Пор Александар Савић к-дир 1. вода ЧВП, сваки задатак извршио, живео на Пепељевцу, виљушкариста у Копаонику и Милош Радовановић- Мишко радник општине.
Још један догађај ми је дубоко урезан у сећање, бомбардовање Мердара касетним и другим бомбама и то на ускрс. Мала Бојана Тошовић, 10 месеци, мртва у научју мртвог оца, али о томе ћу тада.
Једино ја и даље жив, судбина ваљда. Али док будем жив борићу се против зла и неправде, НАТО пакта.
Дугујем им! Не замерите што сам такав.
Звездан Ристић
354 пбр.
Приштински Корпус
Izvor fotografije info24.rs
1 коментар
Prodjose godine. Kako kad si dete vidis drukcijim ocima? Ulazi brat koji radi pri vojci 18 i 30 i kaze „Rade pakuj decu i idite van grada ne smem nista da kažem ali ti me strice shvatas veceras pocinje pakao a ja bi voleo da gresim.“ Ubrzo je otisao , kao i tata koga su komsije pozvale nesto na tren. Ja i sestre same gledamo seriju . 20 i 15. Kao da je u trenu prasak zatresao celu kucu i neki tup ali zvuk koji boli. Izasle smo na vratima i secam se komsije koji vice „Sanja jeste li same. Pocelo je bombardovanje. Dodjite kod nas u podrum.“ Istrcale smo svi su bili napolju svuda svetla , i neka neopisivo bolna strah. U trenutku se tata stvorio kraj nas . „Udjimo u podrum, nismo bezbedni“ Secam se naseg vriska “ A mama, gde je mama? Da li je mama ziva?“. Pokusavao je da nas smiri recima :“Stize , stize pustili su ih iz Kopaonika.“ Za neki min ona je trceci dosla i trazila nas dovikivala, nismo bili kuci. „Rade bombardujuju nas, svi idu negde , ulice su pune ljudi koji nekud beze.“ Potrcale smo mama i ja do kuce uzele hleb , neke slatkise koji su tad imali u kuci, nekoliko cebadi. Sve u tren. Tata je cekao u kolima sa uplasenim sestrama. Brzinski ubacujemo to u gepek i negde krecemo.Na ulici kolona auta cekamo da se ukljucimo . Ulica ostaje pusta, kuce bez svetla. Milence tada samo 9 god kaze “ Kucice moja draga valjda se vidimo.“ Suza na maminom licu i reci „vrati cemo se ne brini.“ Ko zna i da li je verovala u to? Idemo prema selu a gde cemo , u kucu u kojoj dugo niko ne zivi? Tetka nas ceka ne znam kako na ulici i zadrzava kod sebe.Puna kuca rodbine i dece koja i ne shvataju sta je bombardovanje rat. Mi deca gledamo kroz prozor bolje reci gvirimo, a stariji cute nemi od straha sta sad i sta ce biti? Zvuk aviona i pitanje u nama da li opet i da li nasu KURSUMLIJU? Vreme za spavanje svi leze ali niko ne spava. Cuju se decije suze za svojom sobom , igrackom, i uzdasi starijih, oseca se nemir, strah , tuga. Lezimo a niko ne SPAVA.